Esimese korra loenguvideod

Esimese korra loenguvideod on nüüd teiega jagatud kursuse Google Drive kaustas. Lõikasin loengust välja individuaalsed aitamised jms pausid. Tutvumismängu viimased 18 minutit panin ma ekraanile teie pisipildid ning ei arvestanud sellega, et see vaade läheb ka videosalvestusse. Õppetund järgmisteks kordadeks.

Ma olen viimastel nädalatel katsetanud erinevaid viise Zoomi kohtumiste salvestamiseks ning ei ole päris head lahendust veel leidnud. Panen need kogemused siia kirja, kuna see teema võib haridustehnoloogidele kasulik olla.

Kõige lihtsam on salvestada loengud Zoomi pilveteenusesse. Sel puhul on salvestatud videopildi resolutsioon 640×360 pikslit (16:9 külgedesuhe) ning andmekiirus ca 600 kbit/s. Juhul kui lisaks videopildile jagatakse ka ekraanipilti, siis on salvestatud video resolutsioon kõrgem, kuid seda ainult ekraanijagamise ajal (erinevates katsetes 1600×800 ja 1920×900). Kaameraga salvestatud videopildi resolutsioon on endiselt madal (ilmselt sama 640×360 pikslit, mis ilma ekraanijagamiseta salvestustel). Zoom pilveteenuse puhul on võimalik videot ainult algusest ja lõpust lühemaks lõigata, muud toimetamisvõimalused puuduvad. Võimalik on videofail alla laadida.

Viimased kaks nädalat olen Zoomi pilveteenuse asemel salvestanud videod kohalikku arvutisse. Videoid töödeldes avastasin, et ühes auditooriumis salvestatud video on 1920×1080 ning teises auditooriumis 1280×720 resolutsiooniga. Selle põhjuseks on see, et ühes auditooriumis on kõrgema resolutsiooniga projektor ning seetõttu oli ka mu arvuti ekraaniresolutsioon kõrgem. Ruumis A-402, kus meie kursus toimub, on madalama resolutsiooniga projektor ning seetõttu on Zoomi salvestus 1280×720 resolutsiooniga. Kahjuks on kohalikku arvutisse salvestatud videopilt endiselt väga madala resolutsiooniga, ilmselt 640×360. Kohalikku arvutisse salvestamise eeliseks pilvesalvestuse ees on traditsiooniline 16:9 külgedesuhe, mis muudab salvestuse hilisema töötlemise lihtsamaks.

Zoomi abimaterjale uurides leidsin, et Zoomi haldusliideses peaks Pro, Business ja Enterprise kontode puhul olema võimalik sisse lülitada 720p videoresolutsioon. Uurin järgmine nädal, kas ülikooli IT osakond saab seda teha.

Üks teoreetiline võimalus täiskvaliteedis video salvestamiseks on suunata videopilt Zoomi läbi OBS Studio ning teha topeltsalvestus: videopildi salvestamine OBS Studios ning Zoomi kohtumise salvestamine Zoomis. Hiljem oleks võimalik kokku töödelda kvaliteetne videopilt ning Zoomi ekraanijagamised. Pean uurima, kas see praktikas ka toimib nii.