Mis on õpileping?

Õpileping on õppija ja juhendaja vaheline “leping”, mis defineerib kuidas ja mida õpitakse ning kuidas õpitut hinnatakse. Õpileping koosneb viiest osast:

Teema – Mida ma soovin õppida? Mis valdkond?

Eesmärgid – Mis on minu õpiprojekti eesmärgid? Miks ma tahan just seda teemat õppida? Mis sunnib mind seda õppima?

Strateegiad – Kuidas ma kavatsen oma eesmärgid saavutada? Missugused tegevused ma pean läbi viima ja mis järjekorras?

Vahendid/ressursid – Missuguseid vahendeid ma kasutan eesmärkide saavutamiseks (inimesed, materjalid, tehnoloogia)? Kuidas ma neile ligi pääsen?

Hindamine – Kuidas ma tean, et ma olen oma eesmärgid saavutanud? Kuidas ma hindan oma saavutusi? Mis tõestab seda?

Kursuse lõpus kirjutatakse õpilepingu põhjal refleksioon.

Refleksioon – Mis minu jaoks töötas ja mis mitte? Miks? Mis on need aspektid, mille kallal pean veel vaeva nägema? Mis on minu tugevad ja nõrgad küljed? Mida ma peaksin järgmisena tegema?

Näiteid õpilepingutest varasematel kursustel:

2 mõtet “Mis on õpileping?” kohta

  1. Selline küsimus, et kas õpileping kirjutatakse terve kursuse kohta või nn ‘õpiprojekti’ kohta? Kui ma loen õpilepingu näidist, siis justkui panen paika mingi konkreetse teema, mis mind huvitab ja ülejäänud leping võiks käia sellesama teema kohta. Samas kui loen eelmiste aastate õpilepinguid, siis jääb mulje, et pannakse paika mingi teema, kuid ülejäänud lepingu osa käib justkui kogu kursuse kohta – käin loengutes kohal ja teen kodutööd õigeks ajaks jne 🙂
    Ma saan väga hästi aru, et kogu kursus on oluline, aga mulle tundub et selle kohta ma olen ‘lepingu’ teinud juba seda ainet õppima asudes 😀

    Parimat!
    Martti

  2. Minu ootus on, et õpileping kirjutatakse kogu kursuse kohta, kuid keskendudes kitsamale teemale/teemadele, mis õppijat täpsemalt huvitab. Seepärast seda nimetataksegi personaalseks õpilepinguks. Olen nõus selle tähelepanekuga, et paljudes näidetes on õppijate strateegiad jäänud suhteliselt üldiseks.

    Õpiprojekti mõistet me kasutame õpilepingu mallis seepärast, et see on üldisem kui kursus ning mitte alati ei sõlmita õpilepinguid kursuste raames.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga