Kuues teema: Õpikeskkondadega seotud trendid ja tulevikusuunad

Kuuenda teema postitus tuleb sel korral hilinemisega, kuid eelmises kontakttunnis leppisime kokku, et selle teema materjalid jäävad iseseisvaks lugemiseks ning kohustuslikku blogipostitust ma selles teemas ei oota.

Selles teemas on mul ülevaatlikuks lugemiseks soovitada ka eestikeelne materjal. 2018. aasta sügisel koostas rühm haridustehnoloogia eksperte HITSA eestvedamisel haridust puudutavate tehnoloogiatrendide raporti “Hariduse tehnoloogiakompass”, mis keskendus viiele teemale:

  • asjade internet;
  • virtuaal- ja liitreaalsus;
  • analüütika ja suurandmed;
  • tehisintellekt;
  • turvaline digimaailm.

Rahvusvaheliselt on kõige olulisem haridustehnoloogia trendide raport Horizon Report. Aastatel 2004–2017 koostas oli Horizon Report koostamise taga New Media Consortium (NMC). Algselt keskendus raport ainult kõrgharidusele (ajaloohuvilised võivad vaadata NMC Horizon Report: 2004 Higher Education Edition), kuid hiljem lisandusid eraldi raportid koolide (2009–2017), muuseumide (2011, 2012, 2013, 2015, 2016) ja raamatukogude (2014–2017) kohta. 2017. aasta lõpus teatas NMC ootamatult pankrotist ning alates 2018. aastast võttis Horizon Report koostamise üle EDUCAUSE. Viimasel kahel aastal on nende eestvedamisel koostatud ainult kõrgharidusele keskenduv raport. Varasemalt NMC eestvedamisel koostatud Horizon Report väljaanded on kättesaadavad EDUCAUSE raamatukogus.

Horizon Report toob välja olulisemad trendid ja tehnoloogiad, mis mõjutavad tehnoloogia rakendamist hariduses lähemal ajal (1…2 aasta jooksul), keskmisel ajavahemikul (3…5 aastat jooksul) ning pikemaajaliselt (üle 5 aasta pärast). 2019. aasta aruandes on lühiajalisteks trendideks füüsilise õpikeskkonna ümberkujundamine ja kombineeritud õpidisainid, keskmise ajavahemiku trendideks innovatsioonikultuurid ja õppimise mõõtmine ning pikemaajalisteks trendideks õppeasutuste töö ümbermõtestamine ja õppekavade “lahtiharutamine” eraldi läbitavateks osadeks.

Alexander, B., Ashford-Rowe, K., Barajas-Murphy, N., Dobbin, G., Knott, J., McCormack, M., … Weber, N. (2019). EDUCAUSE Horizon Report: 2019 Higher Education Edition. Loetud aadressil https://library.educause.edu/resources/2019/4/2019-horizon-report

Soovitan nende aruannetega tutvuda.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga